CorelDRAW X7 beklentileriniz

CorelDRAW X6 bundan tam 16 ay önce yayınlandı ve üzerine 3 güncelleme 2 hotfix geldi. Önümüzdeki günlerde CorelDRAW GS X6.4 güncellemesi yayınlanacak. Yine bir kaç yenilik eklenecek gibi görünüyor. X6 kullanımı oldukça yaygınlaştı ve genel olarak da beğenildi. Fakat hala bazı sorunlar giderilemedi.

Öncelikle X6'daki hangi hatalardan muzdarip olduğunuzu öğrenmek istiyorum. Tabi deneyimlerinizi paylaşmak için en son yayınlanan güncellemelerin yüklü olduğu bir CorelDRAW üzerinden hareket etmeniz gerekiyor. Belki de bahsedeceğiniz bir çok hata güncellemelerle düzeltilmiş olabilir.

Anket gibi yapalım.

1. X6'da sizi delirten hatalar, sorunlar nelerdir?
2. X7'den beklentileriniz nelerdir?

---------------------------------------------------------------------------------------
Konu içinden seçilmiş tüm şikayet ve önerileri buraya ekliyorum
---------------------------------------------------------------------------------------

1. 64 bit sürümü aşırı bellek tüketimi sorunu giderilmeli.
2. Çoklu nesneli seçimde "convert to curve" yapılamayacak nesneler olsa da diğer nesneler curve yapılabilmeli
3. Android için CDR belgelerinin önizlemesini gösterebilen bir yazılım üretilmeli
4. PDF import sorunları giderilmeli. (detaylı bilgi gerekiyor) 
5. Fountain dolgulara şeffaflık özelliği eklenmeli. 
6. Radial Fountain Fill Dolgularda Radial şekli değiştirilebilmeli.
7. BFN'deki Font Grupları CorelDRAW Font listesinde gösterilebilmeli. 
8. CorelDRAW için Bitmap'lere perspektif ve deformasyon efektleri getirilmeli.
9. Convert edilmiş fontların isimlerinin belgede saklanması.
10. Tüm text nesneleri bir komutla convert to curve yapılabilmeli. 
11. Bitmap import sırasında küçük resimler görünmeli ve ok tuşlarıyla seçim yapılabilmeli. 
12. Font eşleme sırasında önerilen fontların önizlemesini görebilmeliyiz. 
13. 3D Revolve özelliği eklenmeli. 

Parents
No Data
Reply
  • Merhaba hocam,

Sizde olmasanız burası pek canlı kalmayacak. 

X6.? da beni çıldırtanlar genelde 6.3 ile zaten kısmen çözülmüş hatalar. Çok fazla bellek gereksinmesi beni sıkan şeylerden. Daha önce de sizinle konu hakkında tartıştık. corelx6'nın özellikle x64 sürümü çok fazla ram kullanıyor. nispeten düşük sistemlerde can sıkıyor. sırf bu yüzden sistem belleğini 8gb'a çıkarttım. ama halen PhotoShop açıkken sistem iyi kasılıyor. sizin tavsiyeniz yüksek RAM kullanılması ama burada da bir iyileştirme fena olmazdı.

En çok istediğim şeylerin başında şu font sorma olayı geliyor. PhotoShop ve IA da bende olmayan bir fontla karşılaşıldığından yazı halen gözüküyor (o fontta değiştirilemiyor) ama Corel'de eksik font varsa daha en başta sorun çıkartıyor. bende olmayan font mutlaka değişiyor. Corel'in font embled seçeneğide çok nazlı. her font'ta olmuyor. Eksik fontu gösterse de, sadece değişme yapacaksak fonta ihtiyaç duysa süper olurdu. İş geliyor. Fontu convertlememişler tekrar iste. 

Ctrl+A ile tüm sayfayı seçip convert etmeye çalıştığımda (ctrl q) seçimde bir bitmap varsa convertlemiyor. o çok can sıkıyor. illah bir macro'ya ihtiyaç duyuyoruz.

Geçen gün bir sebepten tüm bitmap'lerimi (cmyk yada rgb) tek seferde grayscale yapma ihtiyacı duydum. beceremedim. tüm rgb leri cmyk yapan macrom var ama tüm resimleri grayscale yapan macrom yok. bu ve benzerlerini kolayca yapmamızı sağlasa sevinirim.

Corel'in .cdr larını sorunsuz açan bir Android uygulamasına ihtiyacım var :)

qrcode'u normal kullanıcılarada açsınlar.

Sizden daha önce yardım istediğim şu efekt olayı var hocam. bazı efektler transplan lens cmyk'ya çevrilince bozuluyor.. illah zeminde birlikte tek seferde önce rgb sonra cmyk bitmap yapmak gerekiyor. (bazen oda işe yaramıyor.) o soruna el atabilirler.

Simulate Over prints varsayılan olarak açık kalsın :) ne hikmetse sürekli deactive oluyor.

Default renk ayarlarında "Preserve pure black" i sürekli açık unutuyorum. onada bir el atsınlar :)

PDF import ederken yazıları gerçekten convertlese de bizi uğraştırmasa. Kendi sistemimde oluşturduğum pdf'leri bile import ederken sorun çıkartıyor.

Aklıma geldikçe daha yazarım hocam.

Children